ارتودنسی
01
مارس

بهترین نوع درمان ارتودنسی

بهترین نوع درمان ارتودنسی :

 

 

دندانپزشکی در تبریز دکتر محمد متقی خسروشاهی :

ارتودنسی در حقیقت عمل زیبایی فک و دهان است. در این روش درمانی دندانهایی که به واسطۀ شکل فک یا رشد نابجا در محل نامناسب رشد داشته اند توسط پزشک و به کمک دستگاههای ارتودنسی اصلاح میشوند. به این ترتیب دندانها به صورت مرتب و منظم در یک ردیف در جای خود قرار میگیرند. البته همیشه نمیتوان گفت که دندانها کاملا مرتب میشوند این کاملا به میزان مشکلات فک و شکل رویش دندانها بستگی دارد اما تا حد امکان اصلاح صورت میگیرد.

هزینه های ارتودنسی

این عمل زمان بر میباشد و هزینه ارتودنسی با توجه به روشی که برای اصلاح به کار برده میشود و میزان مشکلات فک متفاوت است. همچنین زمان این درمان نمیتواند کوتاه باشد و بین یک تا چهارسال زمان برای سطح مختلفی از مشکلات درمان وجود دارد.

روشهای ارتودنسی

برای ارتودنسی دندانها روشهای مختلفی وجود دارد، استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت، متحرک یا ارتودنسی شفاف از جمله روشهای اصلاحی میباشد.

دستگاه درمانی ثابت به صورت ثابت در دهان قرار میگیرد. تنظیم این وسیله صرفا توسط متخصص ارتودنسی در درمانگاه صورت میگیرد و به هیچ وجه نباید توسط فرد جا به جا شود. اما در ارتودنسی متحرک فرد میتواند دستگاه را عوض کند. مشکلی که بیشتر افراد با دستگاه  دارند شکل ظاهری آن است. به خصوص برای نوجوانان ظاهر این وسیله تا حدودی آزار دهنده است و از آنجا که این  درمان وقت گیر و زمان بر است و گاهی تا حدود سه سال زمان برای آن نیاز است این مسئله از اهمیت بیشتری برخوردار میگردد. دستگاه درمان شفاف توانسته است به خوبی این مشکل را حل کند. این وسیله تقریبا نامرئی است و متحرک نیز هست که به آن ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود، بنابراین جلب توجه نمیکند و کارایی آن نیز به اثبات رسیده است.

ارتودنسینکتۀ مهم در زمینۀ ارتودنسی

در زمان استفاده از دستگاه ثابت، بیمار میتواند غذا بخورد اما بهتر است برای حفظ سلامت دندانها از خوردن بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی ها پرهیز کند. به طور مثال انواع تافی ها یا مواد چسبنده میتوانند مشکل ساز باشند.

برای اصلاح دندانهایتان بهتر است در سن مناسب نزد متخصص ارتودنسی بروید.این سن معمولا زمانی است که دندانهای دائمی کاملا در آمده باشند. به طور کلی باید گفت که هزینۀ این درمان اصلاحی برای بسیاری از افراد بالا است اما کلینیک های حرفه ای با قبول بیمه و ارتودنسی اقساطی زمینه را برای استفاده بیماران فراهم میکنند.

نکتۀ مهمی که باید بدانید این است که در دندان پزشکی کودکان، عمل ارتودنسی طولانی و زمان بر است و بسته به سن کودک و شرایط فک او بین دو تا سه سال طول میکشد.

ارتودنسیروش کار به این صورت است که   با وارد کردن فشاری ثابت به کمک دستگاه  به دندان ها بخشی از استخوان اطراف دندان در طول زمان از نظر شکل قرار گیری اصلاح میشود. این کار امری زمان بر است زیرا فک کودک باید تغییر حالت دهد پس با یک فشار ثابت در طی زمان آن را تغییر فرم میدهند. در زمینۀ درمان کودکان،  اگر فک کودک مشکل حادی نداشته باشد و به عنوان مثال شکستگی یا صدمۀ فوری در کار نباشد،  بهتر است که برای درمان تا زمان رویش همه دندان های دایمی یعنی حدود ۱۲ سالگی صبر کنیم. پس سن مناسب برای درمان در همین حدود است.

بسیاری از افراد گمان میکنند که  استفاده از این درمان تنها مختص نوجوانان است اما این مسئله کاملاً به درمان فرد و شرایط فک بستگی دارد همچنین کوچک و بزرگ بودن دندانها و سایز متفاوت فک ها نیز در زمان ارتودنسی موثر است.  به عنوان مثال دیده شده که دندانها به صورت افقی رشد میکنند یا دو دندان زیر هم رشد میکنند. گاهی اوقات یک حادثه یا تصادف موجب آسیب دیدن دندانها میشود که باز هم این روش راه حل درمان این مسئله میباشد.

اهمیت سن بیمار

اهمیت سن بیمار از این لحاظ است که پزشک با توجه به سن در نظر میگیرد که تا چه میزان و از چه امکاناتی میتواند استفاده کند یا میزان فوریت نوع درمان را در نظر میگیرد. معمولاً دندان پزشکان بیماران را از نظر سن و امکان درمان تقسیم میکنند. با این حال هیچ وقت دیر نیست. شاید نتیجۀ صد در صد مطلوب عاید نشود اما بدون شک بهتر از نتیجه اولیه است.

و تمام .

 

دندانپزشکی در تبریز دکتر محمد متقی خسروشاهی .

بیشتربدانید :

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی متحرک چیست :

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

ارتودنسی ثابت چیست

ایا خمیر دندان سفید کننده برای دندان ها ضرر دارد :

دندانپرشکی در تبریز :

چه عواملی به مینای دندان اسیب میزند :

ارتودنسی دیمون

دلیل حساس شدن دندان ها :

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

بعد کشیدن دندان ها باید چه کنیم :

ایا نمک می تواند جایگزین خمیر دندان شود:

هفت دشمن دندان ها

:مسواک زدن با مسواک خشک یا مرطوب؟

ارتودنسی لینگوال :

مسکن قوی برای دندان درد:

نگرانی درباره عواقب شیوع درمان‌های تهاجمی دندان‌پزشکی زیبایی:

ارتودنسی فانکشنال چیست ؟

چه کسی به ارتودنسی نیاز  :