کشیدن دندان
02
نوامبر

افسردگی بعد از کشیدن دندان

افسردگی بعد از کشیدن دندان:

دندانپزشکی دکتر محمد تقی خسروشاهی یکی از بهترین دندانپزشکی ها در تبریز :

کشیدن دندان

رابطه کشیدن دندان و افسردگی:

امروزه کشیدن شدن دندان برای بسیاری از افراد، اتفاقی دردناک و افسردگی آور است. افسردگی بعد از کشیدن دندان در دنیا امر رایجی است.

مطالعات معتبری وجود دارد که نشان می‌دهد بین بی‌دندانی، افسردگی و حتی اضطراب رابطه وجود دارد. چندین مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که کشیدن دندان‌ها می‌تواند افسردگی زا باشد!

مهم ترین علت از دست رفتن دندان‌ها، پوسیدگی است. مشکلات لثه و صدمات ضربه به دندان‌ها علت‌های دیگر از دست رفتن دندان‌ها هستند. درنهایت خطاهای درمانی و عوارض ناخواسته مانند شکستگی ریشه  هم می‌تواند علت از دست رفتن دندان‌ها باشد.

طبیعی است کسی که دندانش کشیده می‌شود از این قضیه بسیار دلخور و ناراحت باشد. مخصوصاً در عصر حاضر که امید به زندگی افزایش‌یافته است (در جهان امروز در سال 2018 متوسط عمر بشر بالای هفتاد سال است). حفظ دندان‌ها اهمیت زیادی دارد و از دست رفتن دندان‌ها در سنین پایین امر تأسف باری است.

متخصصان درمان ریشه یا اندودنتیست ها، گروهی از دندان‌پزشک‌ها هستند که در بسیاری از مواقع در مورد کشیده شدن یا درمان یک دندان در خط اول تصمیم‌گیری قرار دارند.

بسیاری از مراجعین ما کسانی هستند که با امیدواری بسیار برای اینکه دندان خود را نجات بدهند و حفظ کنند به ما مراجعه می‌کنند.

در مواردی این دندان‌ها به دلایل مختلف قابل نگهداری نیستند. یا بنا به مصالحی کشیده شدن و جایگزینی آن‌ها بیش از حفظ آن‌ها به نفع بیماران است.

وقتی این تشخیص را به بیماران می‌گوییم بعضاً خیلی ناراحت و افسرده می‌شوند و تصور می‌کنند که دنیا به آخر رسیده است. ما همیشه بلافاصله بعد از مطرح کردن این تشخیص در مورد درمان‌های جایگزین با بیماران صحبت می‌کنیم. هرچند که این درمان‌های جایگزین ممکن است توسط خود ما به‌عنوان اندودنتیست ارائه نشود. ولی به مراجعین ما کمک می‌کند که احساس بهتری داشته باشند و در مورد از دست رفتن دندان خود کمتر احساس تأسف بکنند.

وقتی با بیماران در مورد درمان‌های جایگزین صحبت می‌کنیم، معمولاً اولین گزینه به‌عنوان بهترین گزینه ایمپلنت است. ایمپلنت‌ها البته در حال حاضر درمان‌های ارزانی نیستند یا حداقل درمان ارزانی به نظر نمی‌رسند (هرچند که ما دندان‌پزشک‌ها معتقدیم که در طول زمان این هزینه جبران می‌شود).

افسردگی بعد از کشیدن دندان ها:

مسئله مهم‌تر اما زمان انجام درمان ایمپلنت است. بالطبع برای خیلی از آدم‌ها زمان به نتیجه رسیدن درمان فاکتور بسیار بااهمیتی است. مخصوصاً وقتی بی‌دندانی در ناحیهٔ زیبایی است قضیهٔ زمان اهمیت دوچندان می‌یابد.

مهم این است که مراجعین بدانند درمان‌های موقت می‌تواند این مشکل را برطرف کند؛ بنابراین نگرانی در مورد طول کشیدن زمان درمان‌های ایمپلنت بی‌مورد است.

امروزه تکنیک‌های جدید مدت‌زمان به نتیجه رسیدن درمان‌های ایمپلنت و پروتزی جایگزین بی‌دندانی را بسیار کاهش داده است و بیماران بسیار سریع‌تر از گذشته می‌توانند بی‌دندانی خود را درمان کنند.

برخی از بیماران با تعداد زیادی پوسیدگی و دندان‌های خراب به دندان‌پزشکان مراجعه می‌کنند. به دلایل زیادی مانند نداشتن وقت، ترس، بارداری یا مشکلات مالی و … ممکن است که این آدم‌ها نتوانسته باشند که از درمان‌های دندانپزشکی بهره‌مند شوند یا اینکه حتی مراقبت‌های کافی از دندان‌هایشان داشته باشند.

برخی دیگر از این شاکی هستند که تمام عمرشان از بچگی به دندان‌پزشک مراجعه کرده‌اند ولی همچنان دندان‌های خرابی دارند و از وضع سلامت دهانشان راضی نیستند.

این افراد از اینکه این‌همه مشکلات دندانی دارند ناراحت و افسرده می‌شوند. ما معمولاً سعی می‌کنیم مشکلات این دسته از افراد را طبقه‌بندی کنیم. اول مشکلات ساده‌تر را حل کرده و بعد به سمت درمان مشکلات پیچیده‌تر برویم.

در خلال توضیح درمان‌ها، بر قابل‌حل بودن مشکلات تأکید می‌کنیم و سعی می‌کنیم که روحیهٔ بیمار را بالا ببریم.

افسردگی بعد از کشیده شدن دندان امری طبیعی است. ما به‌عنوان دندان‌پزشک احساس شمارا از کشیده شدن دندانتان درک می‌کنیم. بعضی از مراجعین ما احساسی مانند قطع عضو دارند. بعضی نگران پیری هستند و کشیده شدن دندان را نمادی از پیر شدن تلقی می‌کنند.

ما در این مواقع به شما توضیح می‌دهیم که با از دست رفتن یک یا چند دندان دنیا به آخر نمی‌رسد. دنیای ما پر از بدشانسی‌های و خوش‌شانسی‌هاست. بسیاری از موارد در دنیا از کنترل ما خارج هستند یا حداقل خارج‌شده‌اند.

ما ممکن است دندان خود را از دست بدهیم. ولی در دنیای امروز از دست رفتن دندان مشکل قابل‌حلی است. مشکلات خیلی بزرگ‌تری در مورد سلامتی و زندگی هستند که از کشیده شدن دندان‌ها بسیار پیچیده‌تر و لاینحل‌تر هستند.

بیشتر دندان‌های ازدست‌رفته درنهایت با دانش و فناوری امروز جایگزین می‌شوند پس بهتر است که اجازه ندهیم افسردگی متعاقب از دست رفتن دندان‌ها ما را غمگین کند و روان ما را تباه سازد.

مطالب بیشتر :

ارتودنسی چیست؟

عوارض ارتودنسی چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان:

روش اصولی مسواک زدن:

ده خوراکی که برای دندان مفید است:

دندانپزشکی دکتر محمد تقی خسروشاهی یکی از بهترین دندانپزشکی ها در تبریز با ارائه بهترین خدمات .