نوشته وبلاگ

ارتودنسی دیمون
13
فوریه

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون چیست  ؟

 

دندانپزشکی در تبریز دکتر محمد متقی خسروشاهی :

 

یکی از جدیدترین روش های درمان ارتودنسی دیمون است . به طور معمول می بایست با استفاده از کش های بسیار کوچک سیم را به براکت های ارتودنسی متصل نمود ولی در روش دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود در سیستم دیمون (Damon) از طریق مکانیسم قفل و بستی که در آنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود.

سیستم دیمون به گونه ای است که دیگر نیاز به کشهای کوچک در اطراف هر براکت نیست و در نتیجه بیمار می تواند به راحتی اطراف سیم و براکت ها را تمیز کند. در حالی که در روش های معمول ارتودنسی میکرو ارگانیسمها به راحتی می توانند در اطراف کش ها تجمع نمایند و رعایت بهداشت را به ویژه برای کودکان کم سن دچار مشکل می کند. در این سیستم بهداشت اطراف براکت ها بهبود یافته و معضل تغییر رنگ کش های دور براکت از بین رفته است.

براکت دیمون

مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

 • کاهش تعداد مراجعات به متخصص ارتودنسی

از آنجایی که در ارتودنسی دیمون دیگر نیازی به لیگاتور های الاستیکی نیست، در نتیجه به تنظیمات کمتری نیاز پیدا خواهد کرد. این امر به کاهش تعداد مراجعات بیمار به متخصص ارتودنسی منجر خواهد شد.

با توجه به این طراحی منحصر به فرد، بیمار می تواند دندان های خود را به موقعیت های صحیح آن با شیوه ای راحت تر نسبت به براکت های سنتی حرکت دهد. ارتودنسی دیمون از لحاظ زیبایی نسبت به براکت های فلزی سنتی کمتر قابل توجه می باشد. همچنین ارتودنسی دیمون دارای سیستم آسان تری برای تمیز نگه داشتن است.

 • مقرون به صرفه بودن

ارتودنسی دیمون یک سیستم نسبتا جدید می باشد که هزینه گرانتری را در مقایسه با ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی معمولی دارا می باشد اما مزایای دیگر ارتودنسی دیمون باعث شده که این روش مقرون به صرفه باشد زیرا تعداد جلسات معاینه ارتودنسی کاهش می یابد.

 • اصطکاک کمتر

از آنجایی که هیچ نوع اصطکاکی با حذف استفاده از لیگاتور های الاستیکی وجو ندارد، دندان های فرد می توانند آزادانه حرکت کنند. بنابراین امکان هرگونه سایش و فرسودگی به طور کامل حذف خواهد شد.

 • کاهش طول درمان ارتودنسی

در ارتودنسی دیمون طول درمان ارتودنسی کاهش داده می شود. طی مطالعاتی که انجام شده است به طور معمول می توانیم چیزی حدود 6 ماه کاهش زمان را مشاهده کنیم. هنگامی که میزان اصطکاک میان دندان ها کم می شود این امر تا حدی بر کاهش یافتن زمان درمان نیز اثر می گذارد.

 • تجربه درد کمتر

با توجه به سنجش میزان درد در ارتودنسی دیمون نتایج حاصله نشان داده است که بیماران درد بسیار کمتری را به نسبت سایر روش های دیگر تحمل می کنند.

 • افزایش سلامت دهان و دندان

در براکت های معمولی باکتری ها و پلاک های بیشتری جمع آوری می شود و کش ها نیز اغلب با مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف رنگی خواهند شد. با حذف این کش ها در سیستم دیمون می توان سلامت دهان و دندان را در حین درمان ارتودنسی افزایش داد و لبخند سالم تری داشت.

 • نتایج فوق العاده

نتایج حاصل از ارتودنسی دیمون بسیار عالی و رضایت بخش است. حتی بیماران می توانند نتایجی بهتر و سریع تر و البته با درد و عوارض جوانبی کمتر را طی این روش مشاهده کنند. ارتودنسی دیمون به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته شناخته شده است که دندان ها را بهتر از روش های سنتی حرکت داده و به تعدیل کمتری نیاز دارد.

سیستم دیمون روش درمانی بالینی است که به خوبی دندان ها را تنظیم کرده و سبب زیباتر شدن صورت و لبخند فرد می شود. با استفاده از ارتودنسی دیمون، بیماران می توانند نتیجه نهایی فوق العاده ای را به دست آورند و سریع تر به درمان خود پایان دهند.

درمان ارتودنسی دیمون چیست

 

مقایسه نکات ضعف و قوت ارتودنسی دیمون

در رابطه با سیستم دیمون (Damon) با ید گفت تبلیغات بسیاری از جمله عدم نیاز به درآوردن دندانها، کاهش طول درمان، افزایش فاصله بین ویزیت های بیمار، کاهش درد بیمار شده است ولی باید گفت تمام این موارد بستگی به نوع ناهنجاری، سن مراجعه، شدت مشکل بیمار و بسیاری از فاکتورهای بیولوژیک دارد که از هر بیمار به بیمار دیگر متغییر است و در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود که بیمار نیاز به درآوردن دندان دارد یا ندارد و طول مدت درمان چقدر است. در حقیقت تصمیم گیری نهایی در خصوص نیاز یا عدم نیاز به در آوردن دندان جهت ارتودنسی بر عهده ابزار درمان نیست بلکه بر اساس شرایط بیمار و صلاحدید متخصص ارتودنسی خواهد بود.

تا به امروز به رغم پیشرفت هایی که در ابزارهای درمانی صورت گرفته است، هنوز ابزار درمانی که بتواند مدت زمان درمان را به صورت قابل توجهی کاهش دهد، ابداع و معرفی نشده است. در رابطه با کاهش طول مدت درمان با این سیستم مقالات ضد و نقیض زیادی وجود دارد، در رابطه با کاهش میزان درد ارتودنسی با استفاده از سیستم دیمون باید گفت در چند روز اول بعد از گذاشتن سیم های ارتودنسی مقداری درد و ناراحتی جزئی وجود دارد. بنابراین تفاوت چشمگیری در مقدار درد با استفاده از سیستم دیمون و روش های استاندارد معمول وجود ندارد. تمام ادعاهایی که در رابطه با یک محصول جدید ارائه می شود هنگامی از نظر متخصصان ارتودنسی تائید می شود که تحقیقات معتبر از سوی مراکز علمی آنها را تایید نماید. ادعاهایی که بدون در نظر گرفتن تحقیقات معتبر از سوی مراکز علمی معتبر ارائه شوند، صحیح نمی باشند. در بسیاری از مقالات تفاوت معنی داری در ادعاهای اشاره شده بین دستگاه دیمون و سایر دستگاههای دیگر وجود ندارد.

مزایای ارتودنسی دیمون

مشورت با پزشک و بهره مندی از مزایای ارتودنسی دیمون

شما می توانید جهت بهره مندی از مزایای ارتودنسی دیمون با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا تعیین کند آیا این سیستم برای شما مناسب است یا خیر؟ در واقع تمام متخصصین ارتودنسی در صدد هستند تا با اجرای بهترین روش های ارتودنسی ارزش زمان و هزینه بیماران را حفظ کرده و یک لبخند زیبا و جذاب را به آن ها هدیه دهند.

مزایای ارتودنسی دیمونبراکت های دیمون مزایای متعددی نسبت به براکت های سنتی دارند که عبارتند از :

براکت های دیمون ظاهر بهتری دارد

شفاف بودن براکت ها (اگر نوع شفاف انتخاب شود) باعث می شود که زیبا به نظر برسند زیرا تقریبا نامریی هستند

در براکت های دیمون زمان درمان سریع تر است

مطالعات در این زمینه نشان داده است که بیمارانی که با این روش درمان شده اند درمانشان را 2 تا 7 ماه زودتر از کسانی که از بریس های سنتی استفاده می کرده اند تمام کرده اند.

تعداد ملاقات های کمتر

مطالعات نشان داده است که بیماران تقریبا به نصف قرار ملاقات های متعددی که برای تنظیم مجدد دستگاه ارتودنسی دندان صورت می گرفت نیاز دارند.

مناسب برای کسانی که از راه دور مراجعه می کنند

زمان درمان کوتاه تر و دفعات مراجعه کمتر (این برای کسانی که از شهرهای دیگر و راه دور مراجعه می کنندگزینه مناسبی است) یکی دیگر از محاسن این ارتودنسی است.

فشار کمتر بر دندان ها و در نتیجه درد کمتر

بیماران گزارش داده اند که با براکت های دیمون درد آنها تا 60% کاهش پیدا کرده است.

از دیگر مزایای براکت های دیمون عبارتند از :

 • ایجاد اصطکاک کمتر که در نتیجه صدمه به ریشه دندان ها نیز کمتر می شود.
 • مکان کمتر برای تجمع باکتری ها بر روی براکت ها

معایب ارتودنسی دیمون

براکت های دیمون نیز بی عیب و نقص نیستند.تعدادی از معایب ارتودنسی دیمون عبارت است از:

 • دارای سیم های فلزی می باشد که برای دیگران قابل مشاهده است ، بنابراین شما نمی توانید به طور کلی از دست فلزی که در دهان است خلاص شوید.
 • اما می توانید براکت های شفاف دیمون را انتخاب کنید تا از براکت های فلزی دوری کرده و دید براکت ها را به حداقل برسانید
 • پوشیدن براکت های دیمون در چند روز اول کمی آزار دهنده است تا زمانی که شما به آن عادت کنید
 • هزینه ارتودنسی در این نوع بیشتر از سایر انواع ارتودنسی است.

الاینر های دیگری مانند اینویزیلاین نیز پیشنهاد می شود برای شرایطی که بیمار نمی خواهد براکت های سنتی و فلزی روی دندان هایش دیده شود.

البته همه ی افراد کاندید خوبی برای اینویزیلاین نیستند.

 

آیا ارتودنسی دیمون برای من مناسب هستند؟

 

با اینکه بریس های دیمون می توانند پیچیده ترین مشکلات ارتودنسی را نیز حل کنند، اما بنا به تصمیم دندانپزشک ممکن است بریس های دیگر مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) برایتان مناسب تر باشد.

بهترین راه برای اطمینان از این موضوع  که آیا بریس های دیمون گزینه ی مناسبی برایتان می باشد یا خیر، گرفتن وقت مشاوره از یک متخصص ارتودنسی مجرب است. وی پس از معاینه دندان ها و شنیدن توقعات بیمار می تواند بهترین گزینه درمانی را به او معرفی کند.

وتمام .

دندانپزشکی در تبریز دکتر محمد متقی خسروشاهی :

 

0 دیدگاه

یک پاسخ بگذارید