جرمگیری دندان
02
اکتبر

آشنایی با انواع جراحی های دندانپزشکی

آشنای با انواع جراحی های دندان پزشکی

 

 

دندانپزشکی در تبریز دندانپزشکی دکتر محمد متقی خسروشاهی :

جراحی های دندانپزشکی دارای تنوع زیادی هستند:

جراحی های دندانپزشکی دارای تنوع زیادی هستند و برای موارد مختلفی استفاده می شوند. دندان ها و فک تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی و چهره دارند به همین دلیل روش های مختلفی برای از بین بردن اختلالات فک و دندان ها ابداع شده است. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع جراحی های دندانپزشکی و موارد مصرف آنها آشنا کنیم.

 

جراحی دندان پزشکی

لبخند زیبا یکی از مهمترین مواردی است که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در بین اشخاص می شود. اگر به دنبال یک لبخند زیبا هستید باید اطلاعات مهمی درباره جراحی های دندانپزشکی و موارد مصرف آنها داشته باشید. تا بتوانید لبخند زیبایی از خود به جای بگذارید. دندان یکی از مهمترین اعضای بدن است که با توجه به شرایطی که دارد مستعد مشکلات زیادی است که می تواند بر زیبایی و ظاهر اشخاص تاثیر زیادی داشته باشد به همین دلیل جراحی های دندانپزشکی یکی از مهم ترین جراحی ها هستند که با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. متناسب با هر نوع مشکلی که برای فک، دندان و لثه ایجاد می شود باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. در این مطلب با مهمترین جراحی های دندانپزشکی آشنا خواهیم شد.

جراحی دندان

یکی از مهمترین جراحی های دندانپزشکی جراحی خود دندان است. جراحی دندان به دلایل مختلفی از جمله از بین رفتن دندان، باقی ماندن ریشه دندان در فک، پنهان بودن دندان در لثه و غیره صورت می گیرد. معمولا برای این نوع جراحی های دندانپزشکی از بی حس کننده هایی استفاده می شود که به صورت موضعی اثر می کنند. در این جراحی ها با استفاده از تیغ های مخصوص جراحی لثه را کنار زده و سپس کل دندان و یا قسمت آسیب دیده را جدا می کنند. پس از پایان جراحی قسمت مورد نظر باید توسط مواد ضد عفونی کننده شست و شو داده شده و سپس بخیه زده شود.

جراحی فک و صورت

یکی دیگر از مهمترین جراحی های دندانپزشکی جراحی فک و صورت است که در موارد مختلف مانند آسیب به فک، نقص صورت و یا سر، مشکلات گردن، فک و جمجمه استفاده می شوند. جراحی فک و صورت در موارد زیر صورت می گیرد:

کسانی که دچار شکستگی صورت شده اند و یا دارای مشکلات بافت نرم هستند. کسانی که در ناحیه فک دچار بیماری های التهابی شده اند. برای از بین بردن بیماری های بدخیم و یا خوش خیم در صورت و فک از جراحی فک و صورت استفاده می شود. کسانی که مشکل لب شکری دارند می توانند از این جراحی ها استفاده کنند. برای پروتز لب و یا درمان مشکلات ناشی از تصادف هم می توان از جراحی فک و صورت استفاده کرد. این نوع جراحی های دندانپزشکی معمولا در اتاق عمل و به صورت بیهوشی استفاده می شوند. برای این نوع جراحی های دندانپزشکی باید از متخصصان فک و صورت استفاده شود.

جراحی ریشه دندان

یکی دیگر از جراحی های دندانپزشکی جراحی ریشه دندان است. ریشه دندان در موارد مختلفی مانند آبسه و یا کیست دچار مشکل می شود که در این موارد باید از جراحی ریشه دندان استفاده کرد. معمولا این جراحی توسط پزشکانی صورت می گیرد که در زمینه ریشه تخصص داشته باشند و بتوانند مشکلات مختلف ناشی از آن را برطرف کنند.

جراحی لثه

یکی دیگر از جراحی های دندانپزشکی جراحی لثه است این جراحی در مواردی استفاده می شود که پزشک شما تشخیص دهد که شما مبتلا به پریودنتال هستید. بیماری پریودنتال یک بیماری شایع است که افراد زیادی در سنین مختلف به آن مبتلا می شوند. این بیماری در برخی موارد به صورت عفونت های ساده خود را نشان می دهد اما در مواقعی هم این بیماری می تواند به صورت جدی تر خود را نشان دهد و به استخوان های دندان و بافت نرم آسیب بزند که در نهایت منجر به لقی دندان ها می شود. در این بیماری اگر رسیدگی ها به موقع صورت نگیرد ممکن است فرد مبتلا به تدریج دندان های خود را از دست بدهد. در صورت دچار شدن به این بیماری حتما باید به پزشک متخصص در زمینه لثه مراجعه کرد.

جراحی دهان کودک

یکی دیگر از جراحی های دندانپزشکی جراحی دهان کودک است که توسط متخصصان کودکان انجام می شود. کودکان مخصوصا آنهایی که در سن رشد هستند ممکن است با مشکلات فک، لثه و دهان متفاوتی رو به رو شوند که در این موارد باید به پزشک متخصص یعنی پدو دنتیست ها مراجعه کرد.

جراحی زیبایی دندانپزشکی

یکی از رایج ترین جراحی های دندانپزشکی جراحی زیبایی است که این روزها در بین افراد مختلفی رایج شده است. برخی از این جراحی های دندانپزشکی در ارتباط با لثه هستند و برخی هم در ارتباط با فک و بینی می باشند. دندانپزشکی یکی از حوزه های درمانی بسیار وسیعی است که در آن برای درمان بیماری های مختلف از تکنیک ها و روش های متنوعی استفاده می شود به گونه ای که برای هرکدام نیاز به یک متخصص است. مهم ترین فرآیندهایی که برای جراحی های زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

-کامپوزیت ونیر که برای اصلاح شکل و رنگ دندان ها استفاده می شود.

-سفید کردن دندان ها یا همان بلیچینگ که برای اصلاح رنگ دندان ها قابل استفاده است.

-لیزر برای از بین بردن لکه ها و نقاط تیره در لثه استفاده می شود.

-روکش زیرکونیوم برای تغییر ابعاد دندان و رنگ آنها استفاده می شود.

-لمینت برای اصلاح و زیبایی سایز و رنگ دندان ها کاربرد دارد.

-ارتودنسی برای تنظیم موقعیت دندان ها استفاده می شود.

-reshaping برای تغییر و اصلاح شکل دندان ها با استفاده از تراش های مخصوص انجام می شود.

موارد ذکر شده تنها چند نمونه از جراحی های زیبایی دندان پزشکی هستند.

جراحی سوانح و تصادفات

یک دسته دیگر از جراحی های دندانپزشکی جراحی سوانح و تصادفات هستند. کسانی که به دلایل مختلفی از جمله ضربه یا تصادف دچار اختلالات و مشکلاتی در فک و صورت می شوند باید از این دسته جراحی های دندانپزشکی استفاده کنند. البته در مواردی مانند تومورها که منجر به تغییر شکل فک و دندان ها می شوند نیز می توان از این نوع جراحی ها استفاده کرد. در شرایط اورژانسی پزشکان و دندانپزشکان معمولی نیز می توانند به بیمار رسیدگی کنند اما بعد از تشخیص نوع مشکل باید از متخصص استفاده کرد .

و تمام .

دندانپزشکی در تبریز دندانپزشکی دکتر محمد متقی خسروشاهی :

 

بیشتر بدانید :